Porady

Jak często odrobaczać szczeniaka i dlaczego jest to tak ważne?

Każdy właściciel zwierzęcia powinien pamiętać o jego cyklicznym odrobaczania. Jest to niezbędne do tego, aby pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Zewsząd czekają na niego przeróżne pasożyty, które zagrażają nie tylko samemu psu, ale też pozostałym domownikom.

Wbrew pozorom bardzo łatwo jest o zarażenie się pasożytami, które mają destruktywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Robaczyca jest szczególnie niebezpieczna w przypadku szczeniąt, psów osłabionych chorobą/zabiegiem czy seniorów.

Co z tymi pasożytami?

Do zakażenia pasożytami może dojść w różny sposób. Jednym z nich jest droga pokarmowa. Wystarczy, że zwierzę zje jakiś zamieszczony pokarm czy nawet roślinę albo napije się skażonej wody, aby do jego wnętrza przedostał się pasożyt. Bardzo często szczeniaki rodzą się już zarażone jakimiś pasożytami, nawet jeśli ich matka została wcześniej odrobaczona. Zgodnie ze statystykami aż 80% szczeniąt jest zarażonych glistami. Larwy pasożytów są w stanie przetrwać bezobjawowo w tkankach i przedostać się do płodu poprzez łożysko. Do zakażenia może dojść także poprzez picie mleka matki, czyli drogą laktogenną. Do objawów robaczycy zalicza się ślinienie, przełykanie śliny, saneczkowanie, bóle brzucha, wzdęcia, apatię, biegunkę i powiększony zarys jamy brzusznej. Sierść zarobaczonego szczeniaka staje się matowa, łamliwa i może wystąpić też łupież.

Kiedy odrobaczyć szczeniaka?

Przyjmuje się, że pierwsze odrobaczanie szczeniaka powinno mieć miejsce już w drugim tygodniu jego życia. Należy je powtarzać co 14 dni do dwóch tygodni po odstawieniu szczeniąt od suki. Warto od razu zaznaczyć, że w tym czasie powinno mieć też miejsce odrobaczenie matki, aby nie doszło przypadkiem do wzajemnego zarażania się pasożytami. Odrobaczenie powinno nastąpić w czwartym, a następnie w szóstym tygodniu życia, potem w trzecim miesiącu. W przypadku sześciomiesięcznego szczeniaka należy pamiętać o comiesięcznym odrobaczaniu. Następnie powinno się odrobaczać co trzy miesiące. Niektórzy zalecają przeprowadzanie odrobaczania psa po zakończeniu cyklu sczepień ochronnych co cztery tygodnie do ukończenia dwunastego miesiąca życia.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *