Porady

Ile trwa cieczka u psa?

Każdy posiadacz suczki wie, że od czasu do czasu wstępuje u niej cieczka. Jest to bardzo trudny czas zarówno dla psa, jak i dla jego właściciela. Warto więc wiedzieć, ile ten okres będzie trwał, a także, z czym się wiąże.

Kiedy pojawia się cieczka?

Suczki osiągają swoją dojrzałość płciową już w wieku około 6 do 24 miesięcy. Oznacza to, że już wtedy wystąpić u niech może pierwsza cieczka. Warto pamiętać, że w przypadku piesków mniejszych wystąpi ona nieco wcześniej, natomiast u ras większy, pierwsza cieczka wystąpi nieco później. Przyjmuje się, że najczęściej pojawia się ona wtedy, gdy pies osiąga około 2/3 swojej właściwej masy ciała. Gdy u psa pojawi się już pierwsza cieczka, występować będzie ona regularnie co około 6-7 miesięcy.

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka u psa to wiele problemów dla właścicieli i nieprzyjemności dla samego zwierzaka. Warto by więc wiedzieć dokładnie co się z nią wiąże. A także jak długo będzie ona trwała.


Z czym wiąże się cieczka u psa? Przede wszystkim z pojawiającą się z dróg rodnych suczki wydzieliną, która rzecz jasna będzie dość kłopotliwa w przypadku osób mieszkających w mieszkaniu. Wiąże się to także z nieprzyjemnym zapachem, a także częstszym oddawaniem przez psa moczu.

Zmienia się również zachowanie psa, który może stać się bardziej ospały, apatyczny oraz zupełnie niechętny do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ inne psy w tym czasie zachowają się zupełnie odwrotnie, czyli przejawiają o wiele większy apetyt oraz nadmierną aktywność.


Ile czasu trwa taki okres w życiu psa? Z reguły cieczka trwa około 21 dni, choć pamiętać trzeba, że nie jest to regułą i jest to termin bardzo płynny u psów. Często zdarza się, że okres ten się przedłuża. Pamiętać trzeba, że w czasie tych 21 dni wliczają się również etapy przed i po cieczce, co powoduje, że sam okres najbardziej newralgiczny dla łudzi i zwierząt jest nieco krótszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *