Porady

Ciąża urojona u psa

Choć problem ciąży urojonej u psów wydaje się błahy, żeby nie powiedzieć śmieszny, to jednak wielu właścicieli suczek zmaga się z tym problemem w dość dotkliwy dla nich sposób. Czym konkretnie jest ciąża urojona u psa oraz co najważniejsze, jak sobie z nią poradzić?

Czym jest ciąża urojona u psa?

W przypadku suczek, które są niewykastrowane, naturalnie odbywa się cykl rujowy, który posiada cztery cykle. Fazy te podzielić można na anestrus, proestrus, estrus i metestrus. Podczas fazy estrus ma miejsce owulacja, czyli uwolnienie komórek jajowych, co pozwala na zapłodnienie. Głównym winowajcą ciąży jest ostatni cykl, czyli metestrus. Podczas tej fazy produkowany jest w dużej ilości progesteron, czyli hormon służący do utrzymywania ciąży. Co jednak powoduje, że u niektórych psów pojawia się ciąża urojona, a u innych nie? Powodów może być wiele, od dużej wrażliwości psa na bodźce zewnętrze, aż po indywidualne jego cechy. Najczęściej jest to jednak spowodowane pojawieniem się w bliskim towarzystwie innego ciężarnego psa lub też małego szczeniaka.

Jak sobie poradzić z ciążą urojoną u psa?

Jak sobie z takim problemem poradzić? Najlepszym sposobem jest oddziaływanie w taki sposób na psa, aby stopniowo wygaszać u niego instynkt macierzyński. Dobrym pomysłem jest np. przeszkadzanie mu w budowie gniazda, poprzez zabieranie z leża wszystkich zabawek i rozrzucanie ich po podłodze. Bardzo dobrym krokiem jest również zmniejszenie ilości podawanego jedzenia, co może pomóc w zatrzymaniu występującej u psa laktacji.


To, czego należy się wystrzegać w przypadku takiego psa, to zbytniej czułości. Naturalnym zjawiskiem będzie lgnięcie psiaka do człowieka, lecz w tym okresie powinniśmy się powstrzymać od zbyt dużego okazywania mu miłości. Oznacza to, że nie powinno się go głaskać, czule go niego mówić, czy też przytulać. Pod żadnym pozorem nie można psa głaskach i dotykać po brzuchu, co może dla niego oznaczać podobieństwo do szukających pokarmu szczeniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *