Porady

Lęk separacyjny u psa

Bardzo często u psów mieszkających w mieście pojawia się tzw. lęk separacyjny. Jest to zespół różnych czynników i objawów, które powodują, że pies po prostu boi się zostać samemu w domu. Jakie są tego powody oraz rzecz jasna, jak wyleczyć psa z tej przypadłości?

Czym jest lęk separacyjny u psa?

Szacuje się, że zespół lęku separacyjnego dotyka nawet do 40% wszystkich psów. Czym on się objawia i z jakiego powodu występuje? Lęk separacyjny psa pojawia się wtedy, gdy zostaje on sam w domu lub nawet wtedy, gdy jego właściciel znika mu z oczu. Objawia się to najczęściej niszczeniem obecnych w domu rzeczy, intensywnym załatwianiem się w domu, a także co występuje najczęściej, wyciem i głośnym szczekaniem, co jak wiadomo, najbardziej dotyka sąsiadów właściciela psa.
Jakie jest źródła leku separacyjnego? Wiele jest na ten temat teorii, lecz najtrafniejsza wydaje się ta mówiąca o braku przyzwyczajenia psów do samotności. Psy są zwierzętami bardzo stadnymi, więc w przypadku, gdy zostają same, zwyczajnie panikują, co objawia się wyżej wymieniowymi zachowaniami.

Jak sobie poradzić z lękiem separacyjnym

Lęk separacyjny to bardzo poważny problem, którego nie da się po prostu zignorować. Jeśli nic się z nim nie będzie robiło, będzie się on stale powiększał. Jak jednak można sobie poradzi z lękiem separacyjnym? Co można zrobić, aby pies zmienił swoje zachowanie?
Przede wszystkim nie można psa pocieszać w sytuacji, gdy czuje lęk. Przytulanie go, głaskanie i czułe mówienie do niego w takiej sytuacji jeszcze bardziej będzie pogłębiało jego strach na wielu płaszczyznach.


To, co najlepsze można zrobić, to w miarę możliwości ignorować psa przez około 30 minut po przyjściu do domu, oraz na 30 minut przed wyjściem. Dobrym sposobem jest także danie psu jego ulubionej zabawki lub też smakołyka przed wyjściem. Pamiętać jednak trzeba, żeby nie robić tego tylko podczas wychodzenia z domu, ponieważ pies może skojarzyć tę czynność ze strachem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *