Karma & akcesoria

Siemię lniane dla psa. Dlaczego warto je podawać psu?

Od wieków stosuje się siemię lniane zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Niesie to za sobą liczne korzyści zdrowotne. Okazuje się, że w małych nasionkach lnu kryje się bogactwo składników odżywczych.

Nie brakuje w nich witamin i minerałów, flawonoidów, fitosteroli, fitoestrogenów i substancji śluzowych. Nie tylko nasiona, ale też wyciskany z nich olej wykazuje zbawienne działanie na organizm i to nie tylko człowieka, ale także zwierząt. Siemię lniane można śmiało podawać psom. Świetnie sprawdza się do poprawy perystaltyki jelit, przeciwdziała zaparciom i nawet wrzodom.

Siemię lniane dla psa dla psa? Jak najbardziej!

W niepozornych ziarenkach lnu znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3. Oprócz tego znajdziemy w nich sporo cynku, wymiany E, flawonoidy i fitoestrogeny. Podawanie psom siemienia lnianego ma korzystny wpływ zarówno na ich układ trawienny, jak i na sierść. Zaleca się podawać len w przypadku nieżytu żołądka, jelit i dwunastnicy oraz przy problemach z nadkwasotą i biegunką. Podawanie pupilowi namoczonych w wodzie i następnie rozgniecionych nasion lnu rano oraz wieczorem zmniejsza problemy z uciążliwymi zaparciami. Siemię lniane wykazuje działanie ochronne i bakteriobójcze. Można je wykorzystać nawet w przypadku oparzeń i odparzeń oraz trudno gojących się ran – wystarczy zrobić z nich okłady i przykładać je do zmienionych chorobowo miejsc. Takie gorące kompresy zmiękczą skórę. Stosowanie nasion lnu to także profilaktyka w chorobach nowotworowych. Siemię lniane stoi na straży pięknej sierści. Nabiera ona połysku.

Jak podawać psu siemię lniane?

Nasiona lnu należy zagotować w wodzie lub zaparzyć, po czym odstawić na jakiś czas, aż napęcznienie i wypuści śluzy. Jest to ważne ze względu na obecność toksycznych alkaloidów, które mogą zostać zneutralizowane w dużej części poprzez zaparzanie. Przygotowany w ten sposób len uzyska konsystencję podobną do kisielu czy kleiku, w zależności od tego jak dużą ilością wody zalejemy ziarenka. Można także podawać psu świeżo zmielony len czy nawet dodawać ziarenka do mokrej karmy. Zaleca się robić tak do dwóch razy w tygodniu.

Wplyw diety na zachowanie psa, znajdziesz na mojamiska.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *