Porady

Zespół cushinga u psa

Jednym z najczęściej występujących u psów zaburzeń endokrynologicznych jest zespół cushinga. Wiąże się on z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania psa, lecz również z pogorszeniem się jego wyglądu, a także zdrowia. Jakie są konkretnie objawy tej choroby, a także jak można sobie z nią poradzić?

Czym jest zespół cushinga u psa?

Głównym powodem powstawania zespołu cushinga u psów, jest nadmierne wytwarzanie kortyzolu, który jest hormonem regulującym cały psi metabolizm. Powoduje to, krótko mówiąc, całkowite rozregulowanie całego organizmu, co objawiać się może na najróżniejsze sposoby.
Najczęstszym objawem tego schorzenia jest bardzo intensywne picie przez psa wody oraz oddawanie moczu. Szacuje się, że w taki sposób objawia się to aż u 85% chorych na tę chorobę psów. Innego rodzaju częstym objawem jest niezwykle silny apetyt oraz zmiana sylwetki psa w postaci gromadzenia przez niego tłuszczu. Powiększa się wątroba, pies robi się apatyczny, a także zaczyna intensywnie sapać i oddychać.

Jak sobie poradzić z tym schorzeniem?

Nie da się ukryć, że zespół cushinga to bardzo poważna choroba, która w szybkim czasie może zakończyć psie życie. Z tego powodu interwencja medyczna jest niezbędna, aby wydłużyć życie psa, a także poprawić jego komfort. Szacuje się, że pies po operacji wycięcia kory nadnerczy, jest w stanie we względnym komforcie przeżyć nawet do 3 lat.

Niestety nie istnieje żaden skuteczny sposób na to, aby całkowicie psa z tej choroby wyleczyć. Kluczowe zatem jest to, aby walczyć o jak najdłuższe jego życie, poprzez szybką diagnostykę u weterynarza, a także ewentualną interwencję chirurgiczną. Średni czas przeżywalności psa z tym zespołem to około 30 miesięcy, a u młodych psów, co również się zdarza, nawet d 4 lat. Z tego powodu warto dbać o swojego zwierzaka i zwracać uwagę na jego zachowanie i ewentualną zmianę zwyczajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *