Zwierzaki stają się kompanami podróży, wędrówek i wycieczek. Coraz chętniej zabieramy nasze czworonogi na wspólne wakacje z rodziną. Mnóstwo osób deklaruje również, że uwielbia urlop spędzać tylko z psem. To zjawisko jest niezwykle powszechne, dlatego coraz więcej hoteli i pensjonatów przystosowuje się do przyjmowania zwierząt. Jak odpowiednio przygotować się do urlopu ze zwierzakiem? Co zabrać? Jaki rodzaj transportu wybrać?
Jak przygotować psa do podróży autem?
Planując wyjazd z psem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeśli pies nigdy nie podróżował samochodem, warto wcześniej zacząć go do tego przyzwyczajać. Zabierz go wcześniej na kilka krótkich wycieczek, aby zwierzę przyzwyczaiło się do hałasu silnika oraz dynamicznie zmieniającego się krajobrazu za oknem. Pamiętaj również, by podczas podróży autem co jakiś czas robić postoje, aby pies mógł przejść się po świeżym powietrzu, rozprostować nogi i załatwić potrzeby. I najważniejsze – nigdy nie zostawiaj psa na dłuższy czas w samochodzie. Pojazd może się szybko nagrzać no bardzo wysokich temperatur, co może stanowić poważne zagrożenia dla życia i zdrowia naszego pupila.
Przed rozpoczęciem podróży, warto również rozpocząć przyzwyczajanie psa do sytuacji, które mogą początkowo mu się nie spodobać, np. do zapinania pasów. Jest to czynność, która zapewni bezpieczeństwo czworonogowi oraz innym pasażerom. Zapięte pasy u psa sprawią, że pupil nie będzie rozpraszał kierowcy podczas jazdy, a podczas hamowania – nie ucierpi.
Pamiętajmy również o zabraniu potrzebnych akcesoriów – wózek dla psa okaże się idealny podczas dłuższych podróży rowerowych, a smycze Flexi zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się również, które psy lubią podróże i dobrze czują się z obcych miejscach. Wówczas wspólne wycieczki będą niezapomniane.
Okazuje się, ż choroba lokomocyjna może występować również u zwierząt. Najczęściej dolegliwości występują u szczeniąt i młodych psów, jednak nie wyklucza się tego, że mogą pojawić się również w późniejszym okresie. Objawy, jakie mogą wówczas występować to ślinotok, ziewanie, dyszenie i wymioty. Można je zaobserwować nawet podczas krótkich podróży. Planując wakacje, warto więc sprawdzić, czy u Twojego psa występują tego typu objawy, a jeśli się to potwierdzi – warto skorzystać z konsultacji weterynaryjnej. Lekarz podpowie, jak należy się zachować i przepisze lekkie leki na uspokojenie.
Pies w samolocie – na co zwrócić uwagę?
Planując urlop, warto również sprawdzić przepisy, które obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Tego typu informacje znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Warto mieć świadomość, że podczas podróżowania do krajów Unii Europejskiej należy spełnić kilka podstawowych warunków i wymogów. Po pierwsze – identyfikacja psa. W tym celu zwierzę musi być specjalnie oznakowane, co ma miejsce za pomocą wszczepienia specjalnego czipu.
Urlop z psem może okazać się wielką przyjemnością, ale również nie lada wyzwaniem. Warto dopilnować wszelkich spraw, które mogłyby w późniejszym czasie pokrzyżować nam plany wakacyjne. Podczas planowania podróży pamiętajmy nie tylko o sobie, miejmy na względzie także naszego czworonoga. W końcu urlop to wspólny wypoczynek.