Porady

Czemu mój pies się trzęsie? 5 najczęstszych powodów drgawek u psa

Zauważasz, że Twój pies się trzęsie? Drżenie ciała psa najczęściej nie jest żadnym poważnym objawem, ale może zdarzyć się, że przyczyną mogą być określone schorzenia. Oto 5 odpowiedzi na pytanie: czemu mój pies się trzęsie?

1. Niska temperatura u psa

Główną przyczyną drżenia psa jest zwykle zbyt niska temperatura. Poprzez taki objaw pies próbuje rozgrzać swoje mięśnie.

Najczęściej trzęsienie z powodu zimna dotyczy psów nieposiadających podszerstka, na przykład ras pinczer miniaturowy, york, chihuahua, ale także można zaobserwować ten objaw u niektórych ras psów dużych, przykładowo doga niemieckiego czy rhodesiana.

Rozwiązaniem problemu może być stosowanie dodatkowego okrycia – ubranka. W sklepach zoologicznych można znaleźć szeroką gamę kubraczków dla psów niemalże każdej rasy.

2. Stres u psa

Drugim powszechnym powodem trzęsienia się psa może być stres. Psy często stresują się wtedy, gdy usłyszą głośne dźwięki, na przykład petard, wystrzałów, gdy są pozostawione same w domu, w gabinecie weterynarza.

Aby zapobiegać drgawkom u psa, najlepiej ograniczać czynniki wywołujące stres. Gdy jednak nie jest to możliwe lub gdy stres jest bardzo silny, weterynarz może przepisać odpowiednie leki o relaksującym, antystresowym działaniu. Dodatkową pomoc może zaoferować psi behawiorysta – specjalista od zachowania psów.

3. Wysiłek u psa

Zdarza się także, że pies trzęsie się cały po wysiłku, na przykład po długim biegu, dynamicznej zabawie.

Gdy mięśnie psa drżą po wysiłku, najlepiej ograniczać jego ilość. Zbyt intensywny wysiłek może być niebezpieczny dla serca, stawów, mięśni, dlatego najlepiej nie narażać swojego pupila.

4. Starość

Jedną z odpowiedzi na pytanie, czemu mój pies się trzęsie, jest także zaawansowany wiek psa. Najczęściej widoczne jest wtedy drżenie tylnych łap.

5. Choroby

Może jednak zdarzyć się, że trzęsienie się psa jest związane z określonymi schorzeniami. Wówczas drżeniu mogą towarzyszyć także inne objawy, na przykład skomlenie, osowiałość, mała ruchliwość.

Drgawki mogą być symptomem zatrucia pokarmowego, zarobaczenia, gorączki towarzyszącej innym infekcjom, a nawet objawem epilepsji.

Gdy pies się trzęsie i nie można ocenić, co jest przyczyną takiego stanu, najlepiej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz wykona wtedy odpowiednie badania, które będą mogły określić, co jest dokładną przyczyną niepokojącego trzęsienia się psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *